آی ِ با کلاه - آی ِ بی کلاه !

الف - روز پنجشنبه برای اولین بار بود که کشف کردم همه کسانی که جدیداً امتیاز انتشاراتی می گیرند ، به طرز غریبی تلاش می کنند اسم انتشاراتیشان با حرف الف و ترجیحاً آی با کلاه شروع شود . چرا ؟ خوب برای اینکه در نمایشگاه کتاب ، مردم که می ریزند توی سالن ، اول می روند سراغ ناشرانی که بر اساس تقسیم بندی ارشاد ، با آی با کلاه و بعداً الف شروع می شوند . نگاه کنید به راهروها می بینید که تا پنج شش راهرو به الف اختصاص یافته و بعد به حروف دیگر می رسیم .

بر همین اساس هم کشف کرده ام که هر چی کتاب بنجل و معمولی است را در همان غرفه های آی با کلاه به خلق الله قالب می کنند .

باز هم بر همین اساس ، دقت کنید که خیل جمعیت به طور وصف ناپذیری در همان چند راهروی اول هستند و بعد ناگهان همزمان با کیفی شدن نام و عناوین منتشره انتشاراتی ها می بینید که از خیل بازدید کنندگان به طور محسوسی کاسته می شود !

نتیجه اینکه به عنوان یک خبرنگار به شما توصیه می کنم و شما هم به دیگران توصیه کنید که بازدید از نمایشگاه را از غرفه های آخر شروع کنید نه اول ! و حداکثر از وسط سالن شروع کنید و بروید به جلو یا عقب .

ب - قبل از رفتن به نمایشگاه ، حتماً از اعتبار ابلاغی بن - کارتهای اهدایی مطمئن شوید بخصوص اگر آنها را از " انجمن روزنامه نگاران مسلمان" گرفته باشید دقت بیشتری کنید چون ممکن است ضمن اینکه سرتان بی کلاه می ماند ، با همین اطمینان به نمایشگاه بروید و خیلی روی همراه داشتن وجه نقد تأکیدی نداشته باشید اما وقتی در سه چهار غرفه ، به شما چپ چپ نگاه کردند و جیبتان هم خالی بود ، بعید است که صاحب غرفه باور کند که مشکل از شما نیست !

ج - برای نماز ظهر و عصر اگر قصد جماعت دارید از همان اول صبح که راه می افتید مثل نمازهای جمعه یک زیر انداز با خودتان بیاورید . اصلا به این فکر نکنید که اینجا اسمش مصلای بزرگ تهران است ، نه . ممکن است همراه خیل جمعیتی که برای نماز جماعت هجوم می آورند با یک قطعه موکت کبریتی رنگ و رو رفته کوچکی مواجه شوید که نیمی از مشتاقان را هم پوشش نمی دهد ، با کت و شلوار  اتو کشیده هم که سخت است روی زمین خاکی مصلا نماز بخوانید ، سخت نیست ؟

د - ماچ و بوسه با مسئولان غرفه ها علاوه بر ثواب اخروی ، صواب دنیوی هم دارد و به همین دلیل شدیداً توصیه می شود . ما خودمان هر کس را بوسیدیم از 12 هزار تومان کتاب " دفاع و سیاست " خاطرات سال 66 آقای هاشمی رفسنجانی تا حدود 20 هزار تومان در انتشارات سوره مهر ، بهره برداری فرهنگی کردیم ! خدا وکیلی این " محمد حمزه زاده " هم آدم گُلی است و هم انسان با وفایی است . امیر حسین انبار داران نشر مجنون هم که از خودمان است .

در غرفه بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی ، آن خانومی که شخصاً بین پنج تا ده هزار تومان از شما می گیرد تا نرم افزار مجموعه کامل آثار دکتر را به شما پیش فروش کند ممکن است خیلی آشنا به نظر بیاید ، اما شما شک نکنید ؛ خود خانوم شریعت رضوی همسر دکتر است که بشدت هم اهل حساب و کتاب است . هر چه نشانی دادم مرا یادش نیامد ؛ گفتم فلان سال یکی دو بار آمدم مفصل با هم مصاحبه کردیم و اولش هم شما مشغول آب دادن به گلهای باغچه منزل امیر آباد بودید ،اصلا و ابدا به جا نیاورد ؛ گفت : من دیگه هفتاد و شش ساله شده ام آقا می خواهی از آن سال شما را به یاد داشته باشم ؟ حرف حساب جواب ندارد .

ه - عاشقان اندیشه و پژوهشهای ژرف علامه محمد رضا حکیمی حتماً حتماً به انتشارات " دلیل ما" سر بزنند و دو جلد جدید یعنی هفت و هشت کتاب گرانسنگ " الحیاة" را تهیه کنند . دو ویژگی این دو مجلد ، یکی این است که مباحث آن جدید و مربوط به مسائل سیاسی و اجتماعی و حکومتی از جمله آزادی و مسئولیت حاکمان و مردم و ... است و دیگری این است که بر خلاف شش مجلد قبلی که متن آیات و احادیث در یک کتاب و ترجمه آنها در یک کتاب دیگر بود ، در این دو جلد متن آیات و روایات و پس از آن فوراً ترجمه آنها آمده که کار مطالعه و تحقیق را بسیار راحت تر کرده است . یک ویژگی سومی هم وجود دارد و آن اینکه علاوه بر قیمت مناسب ، 40 درصد هم تخفیف برای خریداران محاسبه می شود .

کتابهایی که خریدم :

1- الحیاة ( جلد های 7 و 8) - اثر : محمد رضا ، محمد و علی حکیمی - انتشارات دلیل ما .

2- 150 سال تلاش خونین - مجموعه حدود  20 مقاله فکری از علامه محمد رضا حکیمی که از سوی انتشارات دلیل ما تدوین و منتشر شده است .

3- آثار جوانی - دکتر علی شریعتی - مجموعه آثار 36 . این کتاب مجموعه سه سخنرانی تازه یاب از دکتر و نیز گزارش دکتر از استان خراسان شامل معرفی آثار و جاذبه های شهرهای استان و بخصوص شهر مشهد و خیابانهای اطراف حرم مطهر و اطلاعات جنبی دیگری است که در دوران جوانی نوشته شده است به همراه چند مقاله دیگر که دکتر در همان سالهای دهه 30 در روزنامه های خراسان و جبهه ملی آنموقع نوشته است . پایان این کتاب هم نامه ای از دکتر به استاد مرتضی مطهری است که درباره حسینیه ارشاد و سخنرانیهای آن نوشته شده است .

4- دفاع و سیاست - خاطرات سال 1366 آقای اکبر هاشمی رفسنجانی است که از سوی دفتر نشر معارف انقلاب در سال جاری منتشر شده است .

5- خاطرات شفاهی بابا نظر که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ پانزدهم رسیده است و بسیار کاملتر از کتاب قبلی است .

6- رجعت سرخ ستاره - اشعار و سروده های  استاد محمد علی معلم که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسیده است و برای اهل شعر و ادب ، گنجینه ای بزرگ محسوب می شود .  

 

7- گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس - از زنده یاد سید حسن حسینی .از انتشارات سوره مهر .  رهبر عزیز انقلاب در یکی از سخنرانیهای خود از خواندن نقدی از سید حسن یاد می کنند که وقتی آن را خواندند ، به سجده افتادند و خدا را برای چنین نویسندگانی شکر کردند ، حدس می زنم آن نقد ، مربوط به نقد اشعار نزار قبانی شاعر برجسته عرب بوده باشد . اما در این کتاب هم حسینی به طرز شگفت آوری به نقد شعرهای شاعران دفاع مقدس می پردازد و عمیق و بی رحمانه آنها را در ترازوی سنجش می گذارد و البته با همین دقت ، نمونه های برتر این شعرها را هم معرفی می کند . خواندن این کتاب را هم به اهل ادب و شعر و هم به اهل دفاع و جنگ و از همه مهمتر به اهل نقد و انتقاد توصیه می کنم .

8- زخم بی بهبود ( گزیده اشعار یوسفعلی میر شکاک به همراه نقد و گفت و گوی سید عبدالجواد موسوی ) از انتشارات سوره مهر . عبدالجواد در این کتاب ، اولاً از میان همه آثار و کتابهای شعری میر شکاک بهترینها را با سلیقه قابل تحسینی انتخاب کرده و در کنار آن ، گفت و گوی نقادانه قویی نیز با او داشته که قوت اظهارات  میر شکاک در آن ، از شعرهایش کمتر نیست . وقتی این کتاب را دست گرفتید می فهمید که اگر این کار را نمی کردید چه زیانی کرده بودید !

9-نفحات نفت از رضا امیر خانی ، انتشارات افق . رضا در این کتاب با زبانی که به زبان جلال پهلو می زند به نقد اجتماعی وابستگی به نفت در کشورمان می پردازد و انصافا از پس آن هم بخوبی بر می آید . تازیانه عبارات این کتاب چنان است که خواب از سر خواننده می پراند .

10- آزادی معنوی - مجموعه هشت مقاله از استاد شهید مرتضی مطهری در موضوعات اخلاقی و معنوی که از سوی انتشارات صدرا منتشر شده است .

11- آزادی از نگاه استاد مطهری که از سوی حسین یزدی گرد آوری شده و انتشارات صدرا آن را  منتشر کرده است .

12- استاد مطهری و روشنفکران که مجموعه هشت مقاله از دست نویسهای استاد شهید درباره افکار و دیدگاههای برخی روشنفکران مسلمان از جمله دکتر شریعتی ، مهندس بازرگان و علامه اقبال لاهوری است . این کتاب مقدمه خوبی دارد و از جمله توضیح داده است که چرا دست نویسهای شخصی استاد مطهری درباره اشخاص فوق الذکر در این کتاب انتشار عمومی یافته است و دلایلی - هم خوب و قانع کننده و هم سست و کم ارزش - برای آن اقامه شده است ، اما بر فرض قبول همه آن دلایل ، من متوجه نمی شوم که چرا باید آن دست نوشته ها منتشر بشوند اما کتاب ارزشمند و پر محتوای " مبانی اقتصاد اسلامی" که در اوایل دهه شصت از سوی انتشارات حکمت منتشر شد ، به صرف انتقاد چند روحانی صاحب نفوذ از همان چاپخانه روانه دستگاههای خمیر کننده شد و دیگر اسم و نامی هم از آن به میان نیاید ! حال کدام دلیل را باید بپذیریم : دلایل مقدمه این کتاب را یا خمیر شدن کتاب اقتصادی استاد را ؟!

13- قصه های جلال - هشت داستان کوتاه از جلال آل احمد به انتخاب کتاب دانشجویی .

14- مدیر مدرسه - داستان نیمه بلندی از جلال آل احمد در نقد فرهنگ و وابستگی آن به اقتصاد در سالهای اوایل دهه 20 و 30 .از انتشارات کتاب دانشجویی .

15- آیه های سبز - گزینشی از نکات تربیتی مندرج در آثار استاد مرحوم علی صفایی (عین . صاد ) از انتشارات لیلة القدر .

16- نامه های جوانان به امام زمان "عج" - از انتشارات مسجد مقدس جمکران . این کتاب را با حسی ناشناخته ورق زدم و نمی دانم چرا احساس کردم باید مقاله معروف من با عنوان " من هم می خواهم ظهور کنم " که اولین بار در کیهان چاپ شد در آن باشد و دیدم که بود ، البته اسم مرا "ت . دژاکام"ذکر کرده بودند و منبع آن را هم ذکر نکرده بودند ؛ تقبل الله منهم و منی !

17- قصه سنگ و خشت . اشعار شاعر خوش قریحه محمد کاظم کاظمی که برخی برای همیشه در ذهن و یاد ادبیات فارسی باقی خواهد ماند از جمله : پیاده آمده بودم پیاده خواهم رفت / غروب در نفس گرم جاده خواهم رفت ... از انتشارات کتاب نیستان .

18- لبنان - اثر جاودانه مجاهد شهید دکتر مصطفی چمران که نکات و خاطرات مهمی را درباره جنبش امل ، امام موسی صدر و نقش وی در مقاومت لبنان و فلسطین و تشکل یافتن شیعیان در لبنان در دوران حضور چمران در آن دیار خاطرنشان می کند .

19- جلد 72 فصلنامه رسانه که ویژه زبان و رسانه هاست و نکات و مقالات خوبی درباب ویرایش خبر و مقاله ، ادبیات رسانه ای و موضع گیری در خبر و ... دارد و بسیار مناسب کسانی است که در رسانه های مکتوب و مطبوعات قلم می زنند .

20- انتشارات صدرا مجموعه 27 جلد مجموعه آثار منتشر شده از استاد مطهری را در یک لوح فشرده توزیع کرده که آن را هم تهیه کردم بخصوص که قابلیت جست و جو دارد و کار بر روی آن را بسیار راحت می کند .  این ناشر ، 360 جلسه سخنرانیهای استاد را هم در قالب دو حلقه دی وی دی عرضه کرده که توصیه می کنم حتماً هر خانواده ای یکی از آنها را در خانه یا وسیله نقلیه خود داشته باشد .

...

البته دفتر شعر جوان هم تمام اشعار " قیصر امین پور" را در یک مجلد نفیس منتشر کرده که دیگر پولهایم به همان دلیل ِ پیش گفته تمام شد و باید آن را در روزهای آینده تهیه کنم .

کتاب " نه ده" حسین قدیانی هم تا دیروز به نمایشگاه نرسیده بود و امروز دیدم که حسین ، بد جوری عصبانی شده و به همه تاخته است و ... کاش حسین کمی تحمل و تأمل می کرد و دوستداران خودش را با این شیوه برخورد ، از خودش نمی رنجاند . امروز خیلی دلم از این واقعه گرفت ، خیلی .

پ . ن 1 : آن دوستانی که بر سر روزنوشت ِ " سه تایی ها " نوشته بودند که خوب ، حالا به ما چه ؟ می توانند آن جمله را باز هم برای این روزنوشت تکرار کنند . اما احساس کردم این گونه معرفی کتابها ، شاید کمکی بکند به انتخاب مناسبتر آنان در زمان کمی که برای حضور در نمایشگاه بزرگ کتاب دارند .

پ . ن 2 : به مسئول غرفه نشر صمدیه که انصافاً کتابهای خوبی هم دارد گفتم : کتابی ، جزوه ای چیزی درباره مجاهدان شهید مجید شریف واقفی ، دکتر لبافی نژاد و بخصوص صمدیه لباف  دارید یا نه ؟ گفت : نه . گفتم : حیف نیست که اسم انتشاراتی شما به نام صمدیه مزین باشد و هیچ چیزی برای معرفی او منتشر نکرده باشید ؟ گفت : ولی کتابی در باره شهید میهن دوست داریم و نشانم داد . گفتم : میهن دوست را با صمدیه و شریف واقفی مقایسه می کنی ؟!

 

 

/ 13 نظر / 1389 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

اوووووووووه حاجی این کتابایی که شما گرفتی میشه خرج 1 سال من دانشجو[نیشخند] یکی دوتاییش رو یادداشت کردم شاید بخرم

حامدشيخ پور

سلام حسب الامر.. كتاب سه جلدي خاطرات دكتر سيد صادق طباطبايي كه توسط موسسه حفظ و نشر آثار امام خميني منتشر شده بسياربسيار برايم جالب بود و توصيه مي كنم به خريد و مطالعه اش. اگرچه قيمتش 17 هزار تومان است اما فقط يكي از عكسهاي دست اولش از شهيد چمران به اين قيمت مي ارزد چه برسد به صدها عكس ناب و منتشرنشده اي كه از امام موسي صدر و چمران و امام خميني و حاج احمد آقا و غيرهم در آن چاپ شده. همچنين كتاب غوغاي غبار، اثر گلعلي بابايي بسيار زيباست از غرفه انتشارات سوره مهر تهيه كنيد. البته يكي از كاركنان غرفه همكارش را صدا زد با نام بابايي؛ پرسيدم نسبتي با حاجي داريد؟ گفت پسرعموي حاجي هستم. گفتم: شنيدم حاجي شيميايي ش عود كرده. گفت: آره دو هفته پيش رفته بود دو كوهه. كمي سرما خورده. براش دعا كنيد. لازم به ذكر است كه حضرت آقا از اين كتاب اخير حاجي هم تمجيد كرده اند. كتاب زمزم عارفان درباره آيت الله بهجت، اثر آقاي ريشهري هم كه سه چهار روز است منتشر شده خيلي خيلي جذاب بود طوري كه از نمايشگاه كه رسيدم از ميان دهها جلد كتابي كه خريدم فقط اين رو گرفتم و تا نزديكي هاي صبح خواندم. مخصوصاً مصاحبه اي كه خود آقاي ريشهري با علي آق،

یار جوان صدر

یاران صدر دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ساعت ۱۶ میهمان ویژه غرفه موسسه امام موسی صدر در نمایشگاه کتاب هستند: شبستان عمومی، راهروی ۲۸ غرفه۶ در انتظار حضور گرمتان هستیم

موجي

ميبينم كه زدي تو خط تفكيك! در ضمن يه چيزي رو يادتون رفت بگيد كه اصلا نمايشگاه كتاب رفتن كار بيخوديه. به صرفه اقتصادي و پولي برا ملت نيست. اگه بود كه برگزار نميشد، ميشد؟ ماها قراره بريم پولهامون رو بريزيم تو جيب انتشارات از الف تا ياء. اگه به نفع ما بود كه اونها نميومدند. به نفع خودشونه.

اولیایی

خدا سلام چه حیف که دیر خوندم این پست رو ... ولی خیلی از اونهایی که گفتید خریدم! الان که تطبیق دادم فهمیدم چه حافظه ای داشتم! امروز باز هم میرم.. اون روز وقت کم آوردم! راستش از 12 تا 8 شب یکسره راه رفتم! راستی.... میگم خوبه بنده هم اگر در آینده باز هم خواستم وبلاگ بنویسم با الف شروع کنم چون گویا در لینکهای شما ترتیب چیدمان مثل نمایشگاه کتاب شده! البته اگر توصیتون رو در مورد لینکهاتون هم بکنید بنده همان با ی شروع کنم بهتر است! یا علی

م.رحمانی

سلام حاجی کتابایی که خریدی توپ بود الان غیبت داداش حسین رو کردی، من که از توپیدنش خبر نداشتم، شما باخبرم کردی. خدا ببخشدت اینقدر هم خانوم صباغ زاده رو اذیت نکن و بپر یه کتابشو از انتشاراتی اونم بدون تخفیف بخر که نمایشگاه و تخفیفاتش تموم شد

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید . http://bmind.ir